Po prihodu z morja nas na vrtu pričakajo rdeči paradižniki. Kar je pravi mali čudež - naš vrt je velik nekaj kvadratnih metrov, na njem pa še nikoli doslej niso dozoreli paradižniki.
Ker so lepi in krasni, jih spremenim v zajtrk. Dodam še malo sončničnega olja - tudi zato ker sem te dni z Janjo Bernik na njihovi njivi, tam na Sorškem polju, opazovala, kako v magični večerni svetlobi zorijo sončnice.
Sorško polje v večerni svetlobi.
Za zajtrk uporabim domač kruh z drožmi, v katerega sem dodala sončnična, lanena in sezamova semena. Mimogrede: ta za nekaj ur - še bolje: čez noč - namočim v vodo, preden jih dodam v krušno testo.
Na polju kmetije Punčar.
Sončnice so res čudovite, zato še ena fotografija, ujeta pred kratkim na primorski avtocesti.
Info: domač kruh z drožmi in sončničnimi, lanenimi in sezamovimi semeni Kolenko, sončnično olje Punčar, paradižnik in peteršilj z domačega vrta ter slan mlad sir za solate s kmetije Pozaršek - Sterle, kupljen na ljubljanski pokriti tržnici.
Za 3 osebe:
3 kosi kruha (najboljši je domač, z drožmi)
2 srednje velika paradižnika
košček mladega slanega sira za solate (podobnega feti)
2 žlici sončničnih semen
sok četrtinke limone
nekaj vejic peteršilja
sončnično olje
Priprava
Kose kruha z obeh strani do hrustljavega popečemo na ponvi, v katero smo kanili malo sončničnega olja.
Paradižnike razrežemo na pol centimetra velike kocke, ki jih pokapamo z limonovim sokom in zmešamo.
Pesto pripravimo tako, da sončnična semena zdrobimo v terilniku ali jih na drobno nasekljamo. Na drobno nasekljamo tudi peteršiljevo zelenje. Oboje preložimo v posodico, dodamo nekaj žlic sončničnega olja in premešamo.
Sestavimo zajtrk: na popečen kruh razporedimo kocke paradižnika, čez naribamo slani sir, povrh dodamo malo sončnično-peteršiljevega pesta.
Ker je sir dovolj slan, nam ni treba soliti ne paradižnika niti pesta.
Avgust 2021
Comments