Foto: Sonja Ravbar za Odprto kuhinjo
Jesenska klasika - bučni njoki. Enostavno & hitro. Če jih nastane preveč, jih razporedimo na pekač in zmrznemo. Zmrznjene preložimo v vrečko in shranimo v zmrzovalnik.
Bučni njoki so mojima punčkama najljubši: malo zaradi okusa, malo zaradi barve, malo pa zato, ker so na sporedu samo nekaj tednov v letu, ko je sezona buč.
Največje, najlepše in najbolj fotogenične so konec septembra in v začetku oktobra v okolici Kranja najdemo v Srednjih, Zgornjih in Srednjih Bitnjah, kot tudi na Planjavi, to je v pri Hrastju.
Jesen na Planjavi (oktobra 2019).
Za 4 osebe:
300 g mesa oranžne bučke (hokaido ali maslenka – butternut) približno 200 g ostre moke jajce sol
Priprava
Bučo razrežemo na centimeter debele rezine. Odstranimo peške, obrežemo lupino. Skuhamo v rahlo osoljeni vodi do mehkega. Vodo odcedimo, bučo pretlačimo z vilicami, da dobimo pire.
K ohlajenemu bučnemu pireju primešamo jajce, sol in ostro moko – te dodamo toliko, da dobimo kompaktno testo. Na pultu naj počiva kake pol ure, nato ga razrežemo na dva, tri dele.
Iz vsakega dela na malo pomokani površini oblikujemo dolg, za palec debel svaljek. Tega z nožem razrežemo na centimeter velike njoke.
Skuhamo jih v slanem kropu. Voda naj le rahlo brbota. Kuhamo kakih 5 minut, potem precedimo. Postrežemo s popečenimi rezinami buče in rezinami jurčkov, ki smo jih počasi popekli na koščku masla. Sladkaste oranžne njoke otroci obožujejo!
Marec 2021
Comments